Česky Deutsch


Cesty

2015 Island

Mytické království, kde vládnou elfové a arktická energie, je místem, kde splývá minulost s budoucností v živelné symfonii větru, kamenů, ohně a ledu.

Island, země superlativů. Země Islanďanů - potomků Vikingů, z nichž 99 % jsou věřící protestanti a chodí na mše do upravených kostelů.

Na Islandu je nejvíce činných sopek a Island je vlastně jedna velká sopka. Na Islandu je nejvíce ledovců, vodopádů, gejzírů. Island je také země přístavů a rybářů.

Island je země slušných a ochotných lidí, kteří Vám poradí, kde je čerpací stanice, kde koupíte plynovou kartuši do vařiče, nebo levnou prodejnu potravin. Většina Islanďanů hovoří anglicky. Island je bezpečná země, kriminalita je minimální a v zemi se nekrade. Počasí, jak říkají Islanďané, se dá předpovědět na deset minut, my jsme to zažili za pět minut.

Na Island jsme odletěli z Berlína, kam jsme odjeli autem a tam jej zaparkovali.

Pronájem auta byl předem objednán a převzetí v Rejkjavíku trvalo jen několik minut. Terénní auta s náhonem 4 kol, která se doporučují, byla hodně drahá, ale náš Hyundai i20 nám dobře posloužil i v často dost divokém terénu. Na Islandu jsme ujeli za 15 dní 2335 km.
Velký okruh Islandu patří k našim nejkrásnějším zážitkům.

  

 

2015 Walliské Alpy

Soukromý výlet autem do oblasti Mt. Blanc

Trasa: 1. den: Tisá - Col de les Forclas, 2. den: Chamonix. Program na 3 dny: Odjezd Chamonix - Konstanz, Husův dům, Bodamské jezero. 2. den: odjezd údolím Rhony do historického města Sion, hrad, zámek, dále do Interlacken, kemp a zpět do Tisé.

Krásný výlet je možné doporučit.
Ujeto celkem 2190 km

  

 

2014 Malta

Poznávací zájezd s německou cestovní kanceláří. S leteckou společností Lufthansa jsme odletěli na Maltu. Ubytování v městečku Quawra v příjemném hotelu s nedalekou pláží.

Malta je bohatá na historické památky. Tři z nich se nacházejí na listině kulturního dědictví organizace Unesco: hlavní město Valletta jako celek, megalitické chrámy na Maltě a Gozu. Další historické památky pocházejí z doby arabského obsazení ostrova, hlavně však z doby vlády Johanitů a Karla Velikého. Zde je možno jmenovat celé město Mdinu (hradby postavili již Arabové), dále nesčíslné stavby a pevnůstky ve Vallettě, hlavním městě Gozo Victorii, mnoho dalších paláců a strážních věží, roztroušených po celém souostroví.

Hustá autobusová síť umožní levné výlety k památkám, což jsme využili. Zlatým hřebem byl výlet na ostrov Gozo. Trajektem jsme se přesunuli na ostrov. Tam jsme si koupili sightseeing za 15 Euro na osobu, což nám umožnilo celý den cestovat po ostrově, vystoupit nebo nastoupit , kdykoliv jsme chtěli. Užili jsme si památky, ale také nádherné pláže Ghanu, Tuffiela a Golden Bay. Pláž s jemným pískem v zálivu jsme užili a šnorchlovali.

  

 

2013 Labská cyklostezka
Na kolech od pramene Labe do Ústí nad Labem

Pěkné podzimní počasí evokovalo nápad ukončit v roce 2010 započatou Labskou cyklostezku do Hamburku. Odjeli jsme vlakem do Vrchlabí, busem do Špindlerova mlýnu. Kolem a pěšky pak k prameni Labe. Po mezinárodní cyklostezce, která se ale občas ztrácela, nebo vedla téměř neschůdným terénem, jsme osmý den dojeli domů.

Zajímavosti a poznatky: Překvapila nás krása přírody podél řeky Labe. Nádherně renovovaná historická centra měst, kterými jsme projížděli, byla silným zážitkem, a milovníkům architektury je můžeme vřele doporučit. Počínaje Vrchlabím to byla města Hostinné, Dvůr Králové, Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Čelákovice, Stará Boleslav, Brandýs nad Labem, Mělník, Roudnice nad Labem, Litoměřice.
Přes poslední, nám již známý úsek přes Velké Žernoseky a Portu Bohemicu jsme se dostali do Ústí. Město, mimo hradu Střekova a nakloněného kostela Nanebevzetí Pany Marie, nemá žádné historické centrum, ani stavby, které by mohly zaujmout návštěvníky.
Pokud se rozhodnete, pokračovat cyklostezkou na levém břehu Labe, jste za hodinu v Děčíně. Nejen renovovaný zámek spojený s rodem Thun-Hohensteinů, Růžová zahrada, ale také upravené měšťanské domy na náměstí a v přilehlých ulicích, potěší turistu.
Celková délka ujeté trasy, od pramene Labe do Ústí nad Labem byla 370 km.  

  

 

2013 Řecko
Velký okruh za historií a přírodou Řecka

Desetidenní zájezd s německou CK začal odletem z letiště v nedalekých Drážďanech. Auto je možné za přijatelnou cenu zaparkovat na letišti. Již po dvou hodinách přistáváme na letišti (Kerkyra) ostrova Korfu.
Perfektně zorganizovaný program nabízí to nejlepší z kolébky evropské kultury. Klimatizovaný autobus usnadní vlastní cestu, stejně tak vložené přestávky na oběd a odpočinek.
Itinerář cesty: Thesalie Meteora - prohlídka středověkých klášterů na skalních útesech. Delfy leží ve výšce 600 m na úbočí pohoří Parnas, dosahujícím výšky 2459 m. Nejvýznamnějším místem je kruhový chrám Tholos v Athenině okrsku v Delfách. Úžasným zážitkem byla také návštěva nejkrásnějšího byzantského kláštera sv. Lukáše. Město Athény se od mé poslední návštěvy v roce 1958 (s lodí Transilvania) hodně změnilo. Diův chrám, Akropole, Areopág, olympijský stadion a střídání stráží před parlamentem (v roce 1958 královským palácem) atd. Odjezd na poloostrov Pelopones, most přes Korintský průplav, Epidaurus,l chrám boha lékařství, Mykény - hrad. Olympia - archeologický areál, chrám bohyně Hery, posvátné místo, kde se zapaluje každý čtvrtý rok olympijský oheň. Starověký olympijský stadion, kde se konaly první olympijské hry. První disciplinou byl běh na jeden „stadion“, který měřil 192,2 m. Když odešli návštěvníci, tak jsem si jej od mramorového startovního místa zaběhl asi v čase cca 34 vteřin. Byl to nejpůsobivější zážitek z této cesty.
Návrat na Korfu a odpočinek, relaxace a koupání ve vzdálenějším skalním zálivu mimo pláž završil pobyt v Řecku.

    

 

2012 Rakousko
Na kole okolo jezer Solné komory

Krásnou přírodu oblasti Solné komory (Salzkammergut – Hallstatt – Dachstein) jsme poznali v předchozích letech v zimním období, když jsme tam byli několikrát lyžovat.
V kapitole Cesty je popsána naše cesta do populární lyžařské oblasti Hoher Dachstein, kterou jsme podnikli v roce 2009. Letní cesta nám umožnila seznámit se blíže s nádhernou vysokohorskou přírodou Nízkých Taur, s malebnými městečky a obcemi. Zážitky na upravených cyklostezkách vedoucích kolem jezer Attersee, Mondsee, Wolfgangsee a Hallstättersee, s koupáním v průzračné vodě jezer, překonají pobyty na populárních mořských plážích.
Návštěvy solných a ledových jeskyní, výjezd ozubenou železnicí ze Strobl na Schafberg 1783 m s výhledem na jezera a okolní pohoří, patří k nezapomenutelným dojmům z této cesty.
Určitě se sem někdy vrátíme.

  

 

2011 SRN, Rakousko, Itálie
Za krásami Dolomit a po stopách I. a II. světové války

s manželkou Svatou 

 

Cesta: osobním vozem, noclehy ve městech v privátech a v horách stanování v kempech.
Trasa:
1. den: Tisá – Praha – Český Krumlov (architektonický skvost - Hrad a zámek Rožmberků).
2. den: České Budějovice - Linz – Salzburg – Berchtesgaden.
3. den: Výstup směrem na Kehlstein, Obersalzberg, kde je bývalá Hitlerova rezidence a muzeum.
4. den: Odjezd do Zell am See – historický Lienz, kemp v Lienzských Dolomitech, Tyrolsko
5. den: Odjezd – Sillian - San Candido – Sexten – Moso - výstup k Cima Croda Rossa 2936m a návrat. Přesun do Misuriny a kempu „alla baita“. Úchvatný západ slunce nad jezerem Lago Misurina.
6. den: Výstup k Rifugio Auronzo 2320m – Rifugio Lavaredo 2390m - Rifugio Locatelli 2438m a horní cestou pod Paterkoffelem zpět. Návštěva horských kavern – pevnůstek  italských a rakouských horských jednotek, pomníků a kaple padlých vojáků z období 1914-17. Monte Piane, přírodní muzeum bitvy, kde jen na tomto horském platu zahynulo 14 tisíc vojáků.
7. den: Přesun do Cortiny de Ampezzo – Misurina – Kufstein – Berchtesgaden. Cestou potíže z brzdovým obložením. Večer bouřka s přívalovým deštěm v trvání 3 hodin. Po půlnoci znovu bouřka, náš stan Coleman ale odolal bouřkám i přívalovému dešti.
8. den: Ráno čekání na asistenční službu, odtah do servisu. Auto opraveno až druhý den ve 14:00 hodin. Odjezd Berchtesgaden – Salzburg - Mnichov – Regensburg – Weiden – Cheb - Karlovy Vary Teplice – Tisá v 21:50 hodin.

Celkem ujeto: 1597 km.

Hodnocení: Krásná příroda Dolomit mě stále znovu fascinuje, stejně tak jako bližší poznání krajiny, která přinesla v letech I.světové války nesmírné utrpení účastníkům i jejich rodinám. Tre Cime di Lavaredo evokovaly vzpomínky na mé průstupy severních stěn v roce 1969.  

2011 Turecko
Za přírodou a historii Lykie

s manželkou Svatou  

Cesta: Letecky z Prahy do Antalaye, klimatizovaným busem po přírodních krásách a antických památkách Lykie.


2. den: Antalaya – Myra Demre, skalní hroby, kostel sv. Mikuláše.
3. den: Lykie, plavba lodí do delty v oblasti Dalyan, želví pláž Istuzu – Mugla
4. den: Efez – největší soustředění antických památek na světě. Bazilika sv. Jana.
5. den: Antické lázně Pamukkale, ruiny města Hierapolis a travertinové terasy.
6. den: Přejezd pohořím Taurus. Návštěva ruční tkalcovny proslulých koberců.
7. den: Antalaya, historické centrum, minarety, mešity a orientální bazar. Pláže turecké riviéry, skvělé hotely, pozorný a milý personál. Ukáznění řidiči i provoz na silnicích.
8den: Odlet do Prahy

Celkem autobusem ujeto asi 1400 km.

Hodnocení: Překvapivě krásná příroda, pořádek, čisto, žádné pomalované domy a stěny. Úchvatné a udržované antické památky. Cesta k prosperitě Turecka podporou turismu.

2011 únor Rakousko, SRN

s manželkou Svatou  

Krásné lyžování běžky (62 km tras) a sjezdovky v oblasti Dachstein West (Solná komora) a turistika v oblasti Gossausee. Odjezd do Berchtesgaden – turistika Wimbachgries - Ramsau. Návštěva 1. den Mistrovství světa v bobech v Königsee.

Ujeto celkem: 1240 km

2010 USA září-říjen
Národní parky jihozápadu

s manželkou Svatou  

Téměř rok jsem připravoval itinerář trasy cesty, jejíž hlavním cílem byla návštěva Národních parků jihozápadu USA. Výběr konkrétních parků a rezervací byl velice obtížný vzhledem k tomu, že jsem se nechtěl vzdát návštěvy významných parků i když byly od sebe často značně vzdálené. Nakonec vznikl návrh okružní trasy z Los Angeles, kam jsme zakoupili letenky a která také V Los Angeles měla skončit.

USA mapa 

 

Pro tento okruh jsme měli k dispozici 20 dní čistého času. Zda a jak se nám podaří navštívit plánovaných 13 národních parků a rezervací bylo při neznalosti poměrů v zemi značným otazníkem. Počítal jsem s improvizací, ale nakonec jsme vše celkem v pohodě stihli. Zvolený termín září – říjen, tedy mimo hlavní sezonu, se osvědčil, neboť byla větší šance najít bez předchozího objednání místo v kempu. Výhodné bylo zakoupení tak zvaného Annual Pass - permitu s platností do všech národních parků. V některých jsme viděli stopy po medvědech a jednoho dokonce zahlédli.

Doprava: terénním autem KIA, předem rezervovaným u společnosti ALAMO. Perfektní služby při výdeji i vrácení vozidla.  

Některá fakta o cestě: let společností Swissair Praha - Zurich - Los Angeles a zpět

Ujetá trasa po přepočtu mil: celkem 4696 km

Noclehy: v kempech ve vlastních stanech, občas v dálničních hotýlcích a ve městech v hotelích (6x).

Pěšky cca: 130 km

 

 

Trasa cesty: Los Angeles – NP Sequoia a Kings Canon –NP Yosemite – NP Death Valley – Las Vegas – NP Zion – Bryce Canon – NM Grand Staircase Escalante – NP Kapitol Reef - NP Arches – NP Monument Valley – NRA Glenn Canyon – NM Sunset Crater Volcano – NP Joshua Tree, Route 66, pobřeží Pacifiku – Los Angeles- Hollywood.

Foto z této cesty najdete v galerii -  Národní parky a chráněná území.

Obavy z šílených řidičů, které jsme viděli v televizních pořadech, se nenaplnily. Máme daleko do ukázněnosti a ohleduplnosti Američanů na silnicích, přestože jsme za celou cestu neviděli kontroly dopravní policie ani radarové měření rychlosti. Přesto je známo, že přestupky řidičů jsou přísně trestány. S provinilci se zachází tvrdě a nekompromisně jako se zločinci! Tak si dejte pozor !  

2010 červen SRN
Na kolech z Tisé do Hamburku

s manželkou Svatou  

Nápad uskutečnit cestu do Hamburku na kolech se zrodil zcela spontánně. Dočetli jsme se, že na německé straně je podél Labe vybudovaná pěkná cyklostezka, po které je možné dojet do Hamburku. Stezka vede přes řadu historických měst a říčních přístavů ale také významnou biosférickou rezervací a vinicemi Dolního Saska. Zakoupený dvoudílný německý průvodce vše podrobně popisuje a podává informace o infrastruktuře, možnostech ubytování v penzionech, soukromí, chatách atd. Seřídil jsem a promazal naše trekingová kola a 10. června ráno jsme odjeli od našeho domku v Tisé do Ostrova a dále do městečka Königstein, kde jsme najeli na Labskou cyklostezku a po této jsme pak pokračovali až do Hamburku.

 

Hamburg 

 

Jednotlivé dny - etapy cesty:
10.06. Tisá – Sörnewitz 88 km
11.06. Sörnewitz – Mühlberg 56 km
12.06. Mühlberg – Dömmnitzsch 52 km
13.06. Dömmnitzsch – Wittenberg 50 km
14.06. Wittenberg – Aken 55 km
15.06. Aken – Hohenwarthe 86 km
16.06. Hohenwarthe – Tangermünde 59 km
17.06. Tangermünde – Beuster 63 km
18.06. Beuster – Dömitz 65 km
19.06. Dömitz – Bleckede 51 km
20.06. Bleckede – Lütjenburg 65 km
21.06. Lütjenburg – Hamburk, radnice 22 km
22.06. Hamburg – Děčín rychlíkem EC
22.06. Děčín – Jalůvčí – Sněžník Tis 17 km

Celková délka trasy ujeté na kolech 729 km  

 

Hodnocení: Krásná kultivovaná cyklostezka vedoucí rozmanitou krajinou s mnoha zajímavými místy. Cyklostezky vedou i přes obce a města s předností cyklistů před automobily. Bezproblémová prohlídka měst včetně Hamburku na kolech. Asi od poloviny cesty jsme se potýkali se značným protivětrem od moře, což značně zvýšilo fyzickou náročnost jízdy. V každém případě je tato cyklostezka úžasným zážitkem a všem aktivním milovníkům přírody a historie doporučujeme (z důvodu stálého protivětru raději opačným směrem).  

2009 únor Rakousko
Hoher Dachstein

s manželkou Svatou  

Osobním vozem po rase Tisá – Praha – České Budějovice - Linz – Regau – Bad Ischl – Hallstatt – Obertraun, ubytování v privátu. Ideální lyžování na Dachsteinském ledovci, kde jsou až 12 km dlouhé sjezdovky k úpatí hory. Upravené běžecké tratě od Hallstattského jezera do hlubokých lesů v jedné z nejkrásnějších alpských krajin proslulé Solné komory. Městečko Hallstatt je zařazeno mezi významné dědictví UNESCO. Archeologické nálezy staré 7000 let, ledové jeskyně a staré solné štoly. Den příjezdu byl ve znamení vichřice Ema, která v navštívené oblasti silně poškodila lesy a strhla mnoho střech v obci Obertraun, kde jsme byli ubytováni. Vysokohorská turistika v oblasti Hallstattu. Ačkoliv jsme zde byli již v předchozí zimě, je tu stále co objevovat.

Ujeto celkem: 1080 km.  

2009 červenec Švýcarsko, SRN
Bernské a Walliské Alpy

s manželkou Svatou 

Osobním vozem přes SRN do Švýcarska – Bern Interlaken – Grindelwald, kemp.


Výjezd na Kleine Scheideg – Eigerwand – Jungfraujoch, dále vysokohorská turistika do sedla Jungfrau a zpět na Klein Scheideg. Sestup do kempu.
Odjezd do obce Kandersteig, kemp.
Dále zpět po trase Spiez – Latterbach - Jaunbach – Aigle – Villenéuve – Savojský zámek Chillon u Ženevského jezera.
Dále do Martigny a malebným údolím řeky Rhony do měst Sion (hrad) – Sierre - Visp. Údolím Vispertal do Stalden a údolím Mattertal do Täsch, kde je centrální parkoviště.
Vláčkem do Zermattu. Vysokohorská turistika a fotografování ve Walliských Alpách. Riffelhorn, Gornergrat atd.
Cesta do další oblasti Saas Grunt, kemp.
Návrat po trase Visp - Brig a přes 2431m vysoký Furkapass, dále- Andermatt - Ilanz – Chur, Vaduz v knížectví Liechtenstein – Feldkirch – Bregenz - Wangen – Leutkirch – Mnichov - Regensburg – Plzeň - Ústí nad Labem – Tisá.
Mimořádně krásná trasa vedoucí úchvatnou přírodou po méně frekventovaných komunikacích jejíž vyvrcholením je návštěva nejkrásnějších horských oblastí Švýcarských Alp.

Ujeto celkem: 2150 km.  

 

Upozornění
Fotografie k níže uvedeným akcím můžete vyhledat v Galerii v kapitolách Světová horstva, Cesty k vrcholům, Národní parky, Svět lidí, Tváře světa, Děti a dalších.
Uvedený přehled je neúplný, nezahrnuje výpravy do zemí, které jsem navštívil vícekrát jako průvodce klientů své CK World Trek. Pro velký počet cest a menší význam zde nejsou uvedeny cesty do Vysokých Tater a dalších našich pohoří.

 

2005 26.1.–16.2. Argentina a Chile
Patagonie – země větru a ledu na konci světa

Vedoucí a organizace: Karel Plechač
Účastníci: Svata Plechačová a kamarádi: Vláďa Svítek, Jirka Kozel, Jindra Balák, Marcela Baláková, Lída Bartoňová, Jaroslav Bartoň
Odlet z Prahy – Milán mezipřistání. Milán – Buenos Aires s KLM (11.212 km)
Odlet do EL Calafate a busem do El Chalten, kemp Madson.
Trek k laguně Torres a Miradoru.
Trek k laguně Los Tres na úpatí Fitz Roy, dál podél laguny Madra a La Hija do kempu.
Trek k Lago Electrico.
Do NP Los Glaciares k poloostrovu Peninsula Magallanas a ledovce Perito Moreno. Úžasné přírodní divadlo - odlamující se čelo ledovce.
Odjezd do Chile - Puberto Natales - Laguna Amarga, trajektem do Ref. Pehoe.
NP Paine.
Trek podél laguny Grey do kempu.
Zpět a do Camp Italiano.
Výstup do Valle del Frances až ke campu Britania obklopenému strmými vrcholy patagonských And.
Sestup a trek podél jezera Lago Nordeskjöld do campu Las Torres. V okolí se pasou lamy Guanacos, na obloze krouží kondoři.
Odjezd do Puerto Natales - Pinguniera Otway, rezervace tučňáků.
Punta Arenas.
Lodí na ostrov Magdalena, přírodní rezervace tučňáků Magellanských.
Zpět do El Calafate, let do Buenos Aires.
Let Buenos Aires – Milán – Praha.
Hodnocení Fantastické horské scenérie, ledovce, průzračná jezera a řeky, nedotčená příroda, jedinečná fauna a flora a drsné počasí charakterizuji Patagonii, zemi na konci světa.

    

 

 

2003 Velká cesta severní Indií
Rajastan (soukromá cesta)

Vedoucí a organizace: Karel Plechač
Účastníci: Svata Plechačová, Vladimír Svítek jeho přítelkyně Pavla, Jiří Kozel
Odlet z Káthmandu do Indie.

 

Najatým mikrobusem jsme navštívili města a hrady mogulských císařů Bikaner, Jaisalmer, Jodhpur, Pushkar, Jaipur a Agra. Mohutné pevnosti na strmých skalách, velkolepé chrámy a skvostné paláce udiví svou dokonalostí. Pulzující život v ulicích města připomíná pohádky z Tisíce a jedné noci. Pronajali jsme si velbloudy a vydali se na čtyřdenní cestu do pouště Thar a užívali si večery u táboráků pod hvězdnou oblohou.
V Agře jsme navštívili mauzoleum Tádž Mahal, architektonický zázrak a jeden z divů světa.
Železnicí jsme odjeli do Varanasi, města boha Shivy, a poutního místa hinduistů.
Ještě za tmy jsme z člunu na posvátné řece Ganges vyčkali východ slunce a sledovali očistné koupele a obřadné kremace na březích.
Po dvou dnech jsme se železnicí přesunuli do Dillí. Červená pevnost, mauzoleum Lakshmi Nayaran Temple a také moderní centrum Connaught Place nám umožnilo poznat život a atmosfér jedné z nejlidnatějších zemí světa.

    


2001 1.2.-1.3. Nový Zéland
Severní a jižní ostrov

Vedoucí a organizace: Karel Plechač
Účastníci: Svata, Karel, Olda Belovský a z Mastertonu kamarád Honza Kolínko žijící na NZ
Let Praha – Frankfurt – Singapur – Auckland.
Odjezd pronajatým autem k jihu ostrova.
Cestou návštěvy a prohlídky NP Rotorua, NP Tongariro s výstupem na činnou sopku Mount Ngauruhoe 2290m pak do Mastertonu, až sem 1091 km.
Trek v NP Tararua Forest, výstup na Mt. Holdsworth 1470m.
Odjezd do Wellingtonu.
Trajektem na jižní ostrov a Marlborough Sounds a NP Abel Tasman. Trek po západním Pobřeží a atrakcemi Pancake Rocks, Franz Josef Glacier, Fox Glaciere, Lake Havea –Te Anau.
Třídenní Kepler trek v horách s fantastickým výhledem na fjordy Fiordlandu.
Cesta lodí na Milford Sound.
Přejezd do Catlins a Nugget Points.
Přesun do NP Mt Cook.
Trek po ledovci.
Pak po pobřežní trase Coastal Road stále k severu – Dunedin – Kaikoura – Christchurch.
Zpáteční let do Evropy.
Hodnocení Nový Zéland je země superlativů, mikrokosmos přírodních atrakcí. Pláže, mořské zálivy, ledovce, sopky, subtropické pralesy a gejzíry. Setkání s kulturou a tradicemi původních obyvatel Maorů  a také laskavost přátelských a pohostinných Novozélanďanů. Všude je čisto a pořádek!

 

 

 

1959 Plavba zámořskou lodí Transilvania
Maďarsko, Jugoslávie, Itálie, Albánie, Řecko, Turecko, Rumunsko, Bulharsko

Čedok (cena ve IV. kategorii stála 3550 Kč). Cestou lodí kolem Balkánu jsem si splnil svůj dávný sen z dětství. Sice ne jako lodník, jak jsem si představoval, ale pasažér, který se mohl plně věnovat poznávání významných měst, přístavů a kulturních památek.
Ze snímků pořízených středně formátovým Flexaretem jsem připravil svou první fotografickou výstavu. Byl jsem požádán uspořádat besedu pro zaměstnance závodu Metra, kde jsem byl zaměstnán.

     

 

Akropole

 Benátky

Istanbul

 

1954 Cesta kolem Čech na motocyklu Manet (sám)

 

 

1953 Cesta na kole kolem Moravy

S kamarády: Jirka Svoboda, Ruda Fibich, Leoš Lacina

 

1952 Cesta na kole kolem Slovenska

S kamarády: Jirka Svoboda, Vláďa Brabec

 

1951 Cesta na kole kolem Čech

S kamarády: Vilda Boháč, Áda Schichel